Kombi Servisi. Tüm marka ve model kombiler 2 yıl garantili tamir hizmeti.

Peteklerin Hava Yapması

Peteklerin Hava Yapması

SorularCategory: Kombi ArızalarıPeteklerin Hava Yapması
d66fc1785d0a3f0c09063f5b9526e19aİbrahim Uzun asked 3 sene ago
merhaba.benim evime doğalgaz yeni bağlandı.peteklerin havasını aldık ve kombiyi devreye aldık.3-4 saat sonra peteklerden su sesi ve akabinde hava yapmaya başladı.ve bu sürekli tekrar ediyor.aynı zamanda kombi su basıncıda artıyor ne yapmamız lazım?teknik servis konuyu çözemedi.

1 Answers
39f5e3cd8d21b8f45359aafdae30dedfadmin Staff answered 3 sene ago
Merhaba İbrahim Bey;
Sürekli peteklerin hava yapmasının sebebi oksijen bariyerli boru kullanılmamış olması olabilir. Bilindiği gibi ısıtma sistemlerinde oksijen bariyerli boru kullanılarak, borularından tesisata hava girmesi engellenir. Bu boruların özelliği dışarıdaki havanın borudan tesisata girmesini engellemektir. Ancak bazı yerlerde maliyeti azaltmak için bu borular kullanılmaz ve bu tür sorunlar meydana gelebilir.
Peteklerin hava yapmasının ikinci bir sebebi ise; kalorifer tesisatında bulunan suyun içindeki havadır. Oksijen atomları ile hidrojen atomlarının bir araya gelmesiyle su molekülü meydana gelir. Ancak kalorifer tesisatındaki su sürekli ısınıp soğuduğu için, oksijen atomları hidrojen atomlarından koparak hava meydana gelebilmektedir. Bu durumda peteklerin hava yapmasına sebep olur. Ancak peteklerin bu türden hava yapması uzun sürede meydana gelir.