Kombi Servisi. Tüm marka ve model kombiler 2 yıl garantili tamir hizmeti.

Sıcak Su Tesisatında Patlama

Sıcak Su Tesisatında Patlama

SorularCategory: Kombi ArızalarıSıcak Su Tesisatında Patlama
d66fc1785d0a3f0c09063f5b9526e19aVehbi Eligüzel asked 3 sene ago
Merhaba,
Oturduğum evde sıcak su tesisatı 2 yıl için 6 kez farklı yerlerde eklem yerlerinden patladı. Bu arızalarda genelde geceleyin özellikle evde olmadığım zamanlarda çıkıyor. Bu anormalliğin sebebi ne olabilir ? Kombinin sıcak su çıkış basıncı ile alakalı olabilir mi? Veya ana vanadan gelen basınç fazla olabilir mi? Ana vanayı kısarak tazyiki azaltmak çözüm olabilir mi? Veya ana vanaya basınç regülatörü mü gerekir?
Teşekkürler.

1 Answers
39f5e3cd8d21b8f45359aafdae30dedfadmin Staff answered 3 sene ago
Merhaba Vehbi Bey  
1 – Su tesisatı borularında, usta hatasından kaynaklı bir sorun olabilir. Tesisatı döşeyen usta, boruları ek yaparken boruları fazla ısıtmış veya az ısıtarak kaynak yapmış olabilir.
2- Bir diğer ihtimal ise; tesisatı döşeyen ustanın kaynak makinesinde sorun olabilir. Kaynak makinesi arızalı olduğunda borular ek yapılınca sağlam olmaz ve suyun basıncının etkisi ile bu ek yerlerinde patlama meydana geliyor olabilir.
Sorunun çözümü için basınç düşürücü vana takılması gerekir. Ayrıca şebeke basıncının ölçülmesi gerekir. Şebeke basıncının etkisi ile hem musluklar çabuk arızalanır hem de tesisat borularında patlama meydana gelebilir. Ayrıca gece saatlerinde su tüketimi az olduğu için şebeke basıncı yükselir ve vanaları kısmanız bir şeyi değiştirmez.